Quick Answer: Google Akademi Nasil Kullanilir?

Google Akademik nasıl kullanılır?

İlk olarak tarayıcınız üzerinden Google Scholar ‘ın web sitesine girin. Eğer Google destekli bir gmail adresini varsa mail ve şifrenizi yazarak sistemi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu noktada sizden varsa çalıştığınız kurumun ismi ve araştırma alanınızla ilgili bilgiler istenebilir.

Google Akademik Atıf Tarama nasıl yapılır?

Google akademik ile bilimsel çalışmalarınıza yapılan atıfları öğrenmek için;

  1. Adım 1: Öncelikle gmail hesabınıza giriş yapın ve ardından https:// scholar. google.com.tr/ adresine gidiniz.
  2. Adım 2: Alıntılarım sekmesine tıkladıktan sonra gelen sayfada gerekli bilgileri doldurun:

Google akademiye nasıl girilir?

1. http://scholar. google.com.tr/ internet adresi üzerinden Google Akademik ana sayfasına ulaşınız. 2. “Oturum açın” linkini kullanarak bir gmail hesabı ile veritabanına giriş yapınız. Eğer bir gmail hesabınız bulunmuyor ise “Hesap Oluştur” linkini kullanarak yeni bir hesap oluşturabilirsiniz.

Google Akademik veritabanı mıdır?

Bir araştırmaya başlamadan önce kaynak taraması yapmak hem zor hem de zaman alan bir süreçtir. Hatta yeterli kaynağın olmaması araştırma konusunun değiştirilmesine kadar gider. Google bu soruna çözüm olması için Kasım 2004’de yeni bir veritabanı tanıttı: Google Akademik.

Google Scholar nedir nasıl kullanılır?

 Google Akademik ( Google Scholar ) sadece akademik makaleler ve konularda tarama yapan bir arama motorudur.  Konuların altındaki atıflar bölümünde makaleye atıfta bulunan diğer makalelerin sayısını ve o makalelerin listesini verir. ‘Oturum açın’a tıklayarak Google hesabınız ile giriş yapabilirsiniz.

You might be interested:  FAQ: Google Cast Nasıl Eklenir?

Makalelere nasıl ulaşabilirim?

Bu çok basit bir şekilde aşağıda bulunan resmi sitelerden erişip indirip okuyabilirsiniz.

  1. Ulusal Tez Merkezi. https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/
  2. Google Akademik. http://scholar.google.com.tr/
  3. Ulakbim. http://ulakbim.tubitak.gov.tr/

Google Scholar ücretsiz mi?

Google Scholar bu hizmeti ücretsiz olarak sağlamaktadır.

Google Scholar a nasıl makale eklenir?

Google Scholar’a Talep Gönderin adresinden sayfanızın linkini ve makalelerinizi gönderebilirsiniz. Karşınıza çıkan sayfa İngilizce olacak, ancak Google Chrome aracıyla dilerseniz Türkçe’ye çevirebilirsiniz. Kişisel web sitesi makalelerinin indekslenmesi için “Kişisel Yayınlar” seçeneğini tercih ediyoruz.

Google Scholar ID nasıl alınır?

Google Scholar ID ‘nin bulunması: Google Scholar ID, https:// scholar. google.com.tr/ adresine girerek sol üst köşedeki “My Profile” bağlantısı ile ulaşılan kişisel yayınlarınızın listelendiği sayfanın adres çubuğunda yer alır.

Google Akademik dışa aktar ne demek?

15. Yayın bilgilerini dışa aktarma (İhraç etme- Export): Google Akademik ‘ e eklediğiniz yayınları tekrar diğer araştırmacı profillerinize (ResearcherID, ORCID ID, Scopus ID) eklememek için buradan kolay bir işlemle aktarabilirsiniz.

Yapılan atıflar nasıl bulunur?

Google akademik ile bilimsel çalışmalarınıza yapılan atıfları öğrenmek için;

  1. Adım 1: Öncelikle gmail hesabınıza giriş yapın ve ardından https://scholar.google.com.tr/ adresine gidiniz.
  2. Adım 2: Alıntılarım sekmesine tıkladıktan sonra gelen sayfada gerekli bilgileri doldurun:

Atıf yapmak nasıl olur?

Sayfa Numarası Vermeden Atıf Yapmak: Eser yazarının adı metinde yer alıyorsa ve herhangi bir sayfaya gönderme yapılmayacaksa, eserin tarihi yazar isminin yanına koyularak atıf yapılır. Örnek: yazar adı (1993) Bu yöntem araştırmanın konusu ve genel temasıyla ilgili yorum katılmadan yapılan genel atıflar için kullanılır.

WOS veri tabanı nedir?

Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler Sanat ve İnsani Bilimleri konu alan dergileri ve konferans bildirilerini düzenli olarak tarayarak araştırma alanınızla en ilgili ve prestijli yayınlara ulaşmanızı sağlar.

You might be interested:  Often asked: General Mobile Discovery Google Play Store Nasıl Indirilir?

Google Akademik güvenilir mi?

Orijinal Soru: Araştırma konusunda google scholar ‘a ne kadar güvenebiliriz? Google Scholar güvenilir bir kaynaktır ve sadece kurul onayından geçmiş akademik makaleleri paylaşır. Herhangi bir art niyetli kişinin sitenin veri tabanına girip değiştirmesine imkan yoktur.

Ebscohost veri tabanı nedir?

Sosyal ve beşeri bilimlerde olduğu kadar bilim, teknoloji, mühendislik ve daha birçok alanda en değerli hakemli tam metin dergileri içeren lider veri tabanıdır. Bu kaynak, 8,800’e yakını tam metin olmak üzere 17,000’e yakın dergiyi özetleriyle birlikte indekslemektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *