Often asked: Google Gelişmiş Arama Nasıl Yapılır?

Google arama motorunda belirli bir dosya tipinde arama yapmak için ne yapmak gerekir?

Belirli bir dosya türünü arama filetype:PDF gibi terimlerle filetype: ve ardından 3 harfli dosya kısaltmasını (DOC, XLS, PPT gibi) ekleyerek belirli dosya türleri için arama yapabilirsiniz. Böylece arama sonuçlarında yalnızca aradığınız dosya türleri görüntülenecektir.

Google arama sonuçlarında mutlaka görüntülenmesi istenen kelime için hangi işaret kullanılır?

İki veya daha fazla kelimeden oluşan aramalardaki tırnak işareti ile birlikte yaparsanız, yaptığınız kelime grubu ile alakalı tam eşleşme sonuçlarını almış olursunuz. Örneğin; “Demet Akalın ” 444.000 arama sonucu listelenirken ” Demet Akalın ” araması için 180.000 arama sonucu listeleniyor.

You might be interested:  Quick Answer: Google Drive Nedir Ne Işe Yarar?

Filetype arama nasıl yapılır?

Hangi dosya uzantısında bilgiyi aramak isterseniz sadece o formatta bilgiler sizin karşınıza çıkıyor. Örneğin, bilimsel bir konu için powerpoint sunusuna ihtiyacınız var ve bu bilimsel konu ise ” Cern ” olsun. Sizin yapmanız gereken tek şey [ filetype: ppt ”Cern”] yazıp arattırmak olacak.

Arama motorlarında arama yaparken bir kelimenin veya sitenin önüne hangi işaret eklediğimizde o kelimeyi ve site içeren sonuçlar hariç tutulur?

Burada Google ve Bing arama motoru için yaygın olarak kullanılan bazı noktalama işaretleri, simgeler ve operatörlere yer verilmiştir. Bir kelimenin veya sitenin önüne tire (-) eklediğinizde o kelimeyi veya siteyi içeren sonuçlar hariç tutulur.

Arama motorunda arama yaparken belirli bir dosya türünde arama yapılmak istenirse ne kullanılır?

“filetype:” operatörünü kullanarak sonuçlarınızı o belirli dosya türünde arama yapabilirsiniz. Örnek: Arama motoruna Türk Ceza Konunu ile ilgili Microsoft word sonuçları istiyorsanız.

Google arama motorunda istediğimiz site içinde arama yapmak için hangi parametreyi kullanırız?

inurl: Sadece URL’lerde bir arama yapmak istiyorsak kullandığımız bir parametredir.

Arama motorunda tırnak işaretini kullanmak istenilen bilgiye ulaşma noktasında hangi durum ortaya çıkar?

(E seçeneği Arama kutusundaki ifadenin bir bütün olarak aranmasını doğru cevaptır. Arama motorlarında tırnak işaretini (“) kullanmak, istenilen bilgiye ulaşma noktasında Arama kutusundaki ifadenin bir bütün olarak aranmasını ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

Arama motorunda tırnak işareti kullanmak hangi durumu ortaya çıkarır?

Anahtar kavramlar birbirine bağlı, tamlama meydana getiren birden fazla kavramdan (gecikme zammı) oluşuyorsa, bu kelimeleri arama motorunun ilgili boşluğuna tırnak içinde (”gecikme zammı”) yazabilirsiniz.

Şimdiki adı google olan arama motorunun ilk adı neyin Ingilizcesidir?

Başlangıçta Google; Stanford Üniversitesi’nin alt-alan adı olarak google.stanford.edu alan adını kullandı. Bugün kullandığı alan adını 15 Eylül 1997’de etkinleştirdi ve 4 Eylül 1998’de Google şirketi resmen kuruldu.

You might be interested:  Quick Answer: Google Chrome Nasıl Türkçeye Çevirebilirim?

Arama motorlarıyla istediğinizi bulmanın püf noktaları nelerdir?

Bunun için şu 6 kurala dikkat etmeliyiz:

  1. Soruyu doğru yazın. Varsayalım ki, bir ödev yapmak için internette kaynak arıyorsunuz.
  2. İngilizceye dikkat edin.
  3. 3. Daha fazla kelime kullanın.
  4. Yazıma dikkat edin.
  5. Kelime çıkartın.
  6. 6. Cümle arayın.

Arama motorlarında benzer siteleri bulmak için hangi operatör kullanılır?

Bir internet sitesine benzer ya da site ile ilişkili diğer olan siteleri listelemek için related operatörüne başvurulabilir. Bunun için bildiğiniz bir internet sitesinin adresinin önüne “related:” ifadesinin eklenmesi gerekiyor. Bu sorgu alıntılanan internet sitesine benzer web sayfalarının listesini verecektir.

Bir sitede arama nasıl yapılır?

Bilgisayarınızda, bir web sayfasındaki belirli bir kelimeyi veya kelime öbeğini bulabilirsiniz. Bilgisayarınızda, Chrome’a gidip bir web sayfası açın. Bulu tıklayın. Sağ üstte görüntülenen çubuğa arama teriminizi yazın.

Arama motorlarında bir kelimeyi veya kelime öbeği tırnak içinde yazıldığında aşağıdakilerden hangisi olur?

Bir cümle ya da bir kelime grubu aramak için tırnak işareti kullanılabilir. Örneğin lazer yazıcılarla ilgili bilgiye ulaşmak istiyorsanız, arama satırına “lazer yazıcı” kelimelerini tırnak içinde yazmalısınız. Böylece arama motoru bu iki kelimenin art arda kullanıldığı sonuçları karşınıza getirir.

Arama motorlarında tırnak işaretini kullanmak ne işe yarar?

Google aramalarında bir kelime veya cümleyi tırnak işareti içerisinde kullandığınızda daha keskin sonuçlara ulaşabilirsiniz. Örneğin arama çubuğuna ‘en leziz yemekler’ yazmak yerine tırnak içinde “en leziz yemekler” yazmak, aradığınız subjeye sizi daha kolay ulaştırabilir.

Içeriklerin arama motorları tarafından kategorilere ayrılmasını ifade eden terim nedir?

Arama Motoru Optimizasyonu ( SEO )

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *