Often asked: Google Da Ayrıntılı Arama Nasıl Yapılır?

Google’da detaylı arama nasıl yapılır?

Mobil cihazınızdan sesinizi kullanarak arama yapmak için “Ok Google ” deyin veya Mikrofon simgesini seçin. Kelimeleri Dikkatlice Seçin: Arama kutusuna yazacağınız kelimelere karar verirken, aradığınız sitede görünmesi muhtemel kelimeleri seçmeye çalışın.

Arama motorunda arama yaparken belirli bir dosya türünde arama yapılmak istenirse ne kullanılır?

“filetype:” operatörünü kullanarak sonuçlarınızı o belirli dosya türünde arama yapabilirsiniz. Örnek: Arama motoruna Türk Ceza Konunu ile ilgili Microsoft word sonuçları istiyorsanız.

Arama motorlarında benzer siteleri bulmak için hangi operatör kullanılır?

Bir internet sitesine benzer ya da site ile ilişkili diğer olan siteleri listelemek için related operatörüne başvurulabilir. Bunun için bildiğiniz bir internet sitesinin adresinin önüne “related:” ifadesinin eklenmesi gerekiyor. Bu sorgu alıntılanan internet sitesine benzer web sayfalarının listesini verecektir.

Google özel arama yöntemleri nelerdir?

Google arama kısayolları ile neler yapmak mümkün?

  • Sekmeleri kullanma.
  • Tam ifadeyi aramak.
  • Joker karakter kullanarak arama.
  • Belirli bir web sitesinde arama.
  • Belirli bir dosya türünü arama.
  • Hesap makinesi olarak kullanma.
  • Döviz kuru hesaplama.
  • Ölçü birimlerini dönüştürme.
You might be interested:  Often asked: Google Earth Nasıl Uçulur?

Google arama motorunda dosya tipine göre arama nasıl yapılır?

İstediğiniz dosya ya da doküman türüne göre arama: Bunun için bir arama yöntemine sahip olan Google ‘da, aramak istediğiniz bilginin önüne “filetype:” ekini ve sonuna da dosya türünü getirmenizle beraber sadece o dosya türüne ait sonuçlar ekranınıza listelenecek.

Google’da akademik arama nasıl yapılır?

Makalenin sağ üst köşesinde yer alan bu simgeye tıklayarak makale bilgilerini düzenleyebilirsiniz. Ana sayfadan arama kutucuğu yardımıyla arama yapmak için anahtar kelime, yazar adı, makale adı vb. bilgiyi yazıp doğrudan arama yapabilirsiniz.

Arama motorlarında tırnak işareti niçin kullanılır?

Google aramalarında bir kelime veya cümleyi tırnak işareti içerisinde kullandığınızda daha keskin sonuçlara ulaşabilirsiniz. Örneğin arama çubuğuna ‘en leziz yemekler’ yazmak yerine tırnak içinde “en leziz yemekler” yazmak, aradığınız subjeye sizi daha kolay ulaştırabilir.

Arama motorlarında yer tutucu işaret nedir?

Yer tutucu anahtar kelimeler, arama motoru hesaplarında veya “diğer” motorlar hesaplarında Search Ads 360’ın ziyaretleri izlemek için gerek duyduğu bilgileri sağlayan anahtar kelimelerdir. Bir yer tutucu anahtar kelime oluşturduktan sonra, anahtar kelimenin izleme bilgilerini motora manuel olarak kopyalarsınız.

Google arama motorunda istediğimiz formatta arama yapmak için hangi parametreyi kullanırız?

Filetype Google arama parametresi, Google arama motoru tarafından desteklenen istediğiniz dosya türleri arasında arama yapma imkanı sağlar.

Related özelliği nedir?

related: [ related: ] sorgusu, bu sorguda belirtilen web sayfasına benzer web sayfalarının listesini verir. Örneğin [ related:www.google.com] sorgusu Google ana sayfasına benzer web sayfalarının listesini verecektir. “ related:” ile web sayfasının URL’si arasında boşluk olmamalıdır.

Arama operatörü nedir?

Arama operatörü nedir? Arama operatörleri, Google aramanızı yaparken kullanabileceğiniz özel anahtar kelime ve işaretlerdir. Bunları kullanarak bulmak istediğiniz sonuçlar ile ilgili Google’a daha detaylı bilgi verebilir böylece karşılaşacağınız sonuçları filtreleyebilirsiniz.

You might be interested:  Quick Answer: Google Fotoğraflardan Nasıl Çıkış Yapılır?

Hangi arama motoru daha iyi?

Dünyada en çok kullanılan, en doğru sonuçları getiren ve en iyi arama motoru Google’dır. 2020 istatistiklerine göre Google, %69,89’luk açık ara pazar payıyla en popüler arama motorudur.

Google arama sonuçlarında mutlaka görüntülenmesi istenen kelime için hangi işaret kullanılır?

İki veya daha fazla kelimeden oluşan aramalardaki tırnak işareti ile birlikte yaparsanız, yaptığınız kelime grubu ile alakalı tam eşleşme sonuçlarını almış olursunuz. Örneğin; “Demet Akalın ” 444.000 arama sonucu listelenirken ” Demet Akalın ” araması için 180.000 arama sonucu listeleniyor.

Arama motorlarında arama yaparken bir kelimenin veya sitenin önüne hangi işareti eklediğimizde o kelimeyi ve siteyi içeren sonuçlar hariç tutulur?

Burada Google ve Bing arama motoru için yaygın olarak kullanılan bazı noktalama işaretleri, simgeler ve operatörlere yer verilmiştir. Bir kelimenin veya sitenin önüne tire (-) eklediğinizde o kelimeyi veya siteyi içeren sonuçlar hariç tutulur.

Arama motorlarında bir kelimeyi veya kelime öbeği tırnak içinde yazıldığında aşağıdakilerden hangisi olur?

Bir cümle ya da bir kelime grubu aramak için tırnak işareti kullanılabilir. Örneğin lazer yazıcılarla ilgili bilgiye ulaşmak istiyorsanız, arama satırına “lazer yazıcı” kelimelerini tırnak içinde yazmalısınız. Böylece arama motoru bu iki kelimenin art arda kullanıldığı sonuçları karşınıza getirir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *