Often asked: Google Analytics Nedir Nasıl Kullanılır?

Google Analytics ne işe yarar?

Google Analytics; Google ‘ın -Urchin- şirketini satın alması sonrasında dünyaya duyurduğu ücretsiz web site performans analiz servisidir. Google Analiytics aracı, site sahibinin web sitesine gelen ziyaretçilerini detaylı olarak tanımasına yardımcı olur ve web sitesi sahibi de hedef kitlesinin beklentisini anlar.

Google Analytics nasıl çalışır?

Analytics ‘i kullanmaya başlarken

  1. Analytics hesabınızı oluşturun veya bu hesapta oturum açın: google.com/ analytics adresine gidin.
  2. Analytics hesabınızda bir mülk oluşturun.
  3. Mülkünüzde bir raporlama görünümü oluşturun.
  4. İzleme kodunu web sitenize eklemek için talimatları izleyerek Analytics mülkünüzde veri toplamaya başlayabilirsiniz.

Google Analytics neleri ölçer?

Google Analytics tarafından sunulan kullanıcı davranışı verileriyle;

  1. Kullanıcının sitenizde ne kadar vakit geçirdiğini,
  2. Sitenizin hangi kısımlarında gezindiğini,
  3. Kullanıcıların web siteniz üzerinden fazla kaldığı sayfaları,
  4. Web sitenizin hızını,
  5. En fazla çıkış yapan sayfaları,

Google Analytics hangi verileri topluyor?

Veri toplama: Google Analytics ‘te veriler javascript kod parçacıkları yardımıyla toplanır. Bu kod satırı kullanıcıların hangi URL’i ziyaret ettiğini, hangi browser’dan veya cihazdan giriş yaptığını analytics hesabınıza aktarır.

You might be interested:  Quick Answer: Google Playi Nasil Güncellenir?

Google Trends ne işe yarar?

Google Trends, arama kelimelerinin ne sıklıkla aratıldığını gösteren ücretsiz bir Google servisidir. Gün içindeki popüler aramaları görebileceğiniz gibi, istediğiniz anahtar kelimeleri aratarak tarih aralığına göre hangi dönemlerde daha çok aratıldığını da istatistiksel olarak görebilirsiniz.

Web sitelerinde analiz araçları kullanmasının faydası nedir?

Web analizi, web sitenizden toplayabileceğiniz verileri, işletmeniz hakkında bilgi edinmek için kullanmanızı sağlar. Web analizi, size veri sağlayarak yardımcı olur. Web sitenizde ürün satışı yapıyorsanız ne kadar para kazandığınızı veya belirli bir üründen kaç adet sattığınızı izleyebilirsiniz.

Google Analytics ücretsiz mi?

Google Analytics ücretsiz bir Google servisidir. Web sitenizin trafik ölçümünü yapabilmenize ve bu trafikleri başka zaman dilimleriyle karşılaştırabilmenize olanak sağladığı, raporlama ve analiz etme imkanı sunduğu için her site yöneticisinin mutlaka bilmesi ve takip etmesi gereken bir araçtır.

Google Search Console tarama raporları neyi takip etmenizi sağlar?

Tarama İstatistikleri raporu, Google ‘ın web sitenizdeki tarama geçmişiyle ilgili istatistikleri gösterir. Örneğin, kaç istek yapıldı, ne zaman yapıldı, sunucunuzun yanıtı ne oldu ve karşılaşılan tüm kullanılabilirlik sorunları.

Google Analytics Session ne demek?

1) Oturum / Sessions: Yani oturum, web sitesine gelen bir kullanıcının web sitesi ile belli bir zaman aralığındaki etkileşimidir. Kullanım verileri (ekran görüntüleme sayısı, etkinlikler, e-ticaret değerleri vb.) Google Analytics, oturumları kaynağa göre ve zamana göre 2 faktöre göre sayar.

Google Analytics Code nedir?

Google Analytics kodu veya diğer adıyla izleme kimliği, Google Analytics ‘de oturum oluşturup web siteniz için bir kimlik oluşturulduktan sonra tarafınıza verilen koddur. Buradan da “İzleme Kodu ” seçeneğine tıkladıktan hemen sonra karşınıza Google Analytics kodunuz çıkacaktır.

Google Analytics mülk takibi kimliği ne demek?

İzleme kimliği, UA-000000-2 şeklinde bir dizedir. Analytics ‘e hangi hesabın ve mülkün veri gönderdiğini belirtmek için izleme koduna eklenmesi gerekir. İzleme kimliği, web siteleri için JavaScript snippet’ine otomatik olarak eklenir.

You might be interested:  Readers ask: Google Nasıl Ayarlanır?

Google Analytics etkinlik sayısı nedir?

Raporlardaki Toplam Etkinlikler, hedeflenen web sayfası nesnesiyle toplam etkileşim sayısı olarak hesaplanır. Örneğin, bir kullanıcı bir video üzerinde aynı düğmeyi 5 kez tıklarsa video ile ilişkilendirilen toplam etkinlik sayısı 5 iken, benzersiz etkinlik sayısı 1 olur.

Google Analytics hangi isabet türlerini izler?

Yaygın isabet türleri arasında sayfa izleme isabetleri, etkinlik izleme isabetleri ve e-ticaret isabetleri yer almaktadır. İzleme kodu, bir kullanıcı davranışı (örneğin, kullanıcının web sitesindeki bir sayfayı veya mobil uygulamadaki bir ekranı yüklemesi) ile her tetiklendiğinde, Analytics bu etkinliği kaydeder.

Satış noktası sistemi gibi online bir cihazdan Google Analytics e veri göndermek için hangi özellik kullanılmalıdır?

Measurement Protocol, herhangi bir İnternet bağlantılı cihazdan Analytics’e veri göndermenize izin verir. Bu özellikle bir kiosk’tan, satış noktası sisteminden veya web site ya da mobil uygulama olmayan herhangi bir yerden Analytics’e veri göndermek istediğinizde oldukça kullanışlıdır.

Google Analytics oturum ne demek?

Google Analytics ‘teki bir oturum, bir kullanıcının belirli bir süre içinde web sitenizi ziyaret ettiğinde kaydedilen bir etkileşimdir. Bir oturumun süresi dolabilir bu nedenle tek bir kullanıcının aynı gün ya da farklı günlerde veya aylarda birden fazla oturumu olabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *