Often asked: Google Analytics Nasıl Çalışır?

Google Analytics ile neler yapılır?

Google Analytics ‘in yaptığı analizler şunlardır;

 • Özelleştirme analizi.
 • Anlık ziyaretçi analizi.
 • Kitle ziyaretçi analizi.
 • Organik, direkt, referans, sosyal medya ziyaretçilerinin analizi.
 • Davranış analizi.
 • Dönüşüm analizi.

Google Analytics nedir ne işe yarar?

Google Analytics; Google ‘ın -Urchin- şirketini satın alması sonrasında dünyaya duyurduğu ücretsiz web site performans analiz servisidir. Google Analiytics aracı, site sahibinin web sitesine gelen ziyaretçilerini detaylı olarak tanımasına yardımcı olur ve web sitesi sahibi de hedef kitlesinin beklentisini anlar.

Google Analytics hangi verileri topluyor?

Veri toplama: Google Analytics ‘te veriler javascript kod parçacıkları yardımıyla toplanır. Bu kod satırı kullanıcıların hangi URL’i ziyaret ettiğini, hangi browser’dan veya cihazdan giriş yaptığını analytics hesabınıza aktarır.

Google Analytics nasıl yapılır?

Analytics hesabınızı oluşturun veya bu hesapta oturum açın:

 1. google.com/ analytics adresine gidin.
 2. Aşağıdakilerden birini yapın: Bir hesap oluşturmak için Ücretsiz başlat’ı tıklayın. Hesabınızda oturum açmak için Analytics ‘te Oturum Aç’ı tıklayın.

Google Optimize ne işe yarar?

Google Optimize, kısaca A/B test ve kişiselleştirme üzerine kurulmuş ücretsiz bir test aracıdır. Diğer benzer araçlardan en önemli farkı ise Google Analytics hesabınız ile bütünleşik ilerlemesidir. Bu sayede yaptığınız denemelerin sonuçlarını Analytics hesabınızda çok kolay bir şekilde izleyebilirsiniz.

You might be interested:  FAQ: Google Chrome Pop Up Nasıl Engellenir?

Web sitesi analiz araçları ne işe yarar?

Web analizi, web sitenizden toplayabileceğiniz verileri, işletmeniz hakkında bilgi edinmek için kullanmanızı sağlar. Web analizi, size veri sağlayarak yardımcı olur. Web sitenizde ürün satışı yapıyorsanız ne kadar para kazandığınızı veya belirli bir üründen kaç adet sattığınızı izleyebilirsiniz.

Google Analytics ne ölçer?

Google Analytics, Google tarafından sunulan ve web sitenizi ziyaret eden kişiler hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayan bir analiz aracıdır. Web sitesinin yöneticiliğini üstlenen kişilerin hedef kitlesinin isteklerini ve beklentilerini kolaylıkla anlayabilmeleri adına oluşturulan bir uygulamadır.

Google Trends nasıl çalışır?

Google Trends, arama kelimelerinin ne sıklıkla aratıldığını gösteren ücretsiz bir Google servisidir. Gün içindeki popüler aramaları görebileceğiniz gibi, istediğiniz anahtar kelimeleri aratarak tarih aralığına göre hangi dönemlerde daha çok aratıldığını da istatistiksel olarak görebilirsiniz.

Google Analytics hangi isabet türlerini izler?

Yaygın isabet türleri arasında sayfa izleme isabetleri, etkinlik izleme isabetleri ve e-ticaret isabetleri yer almaktadır. İzleme kodu, bir kullanıcı davranışı (örneğin, kullanıcının web sitesindeki bir sayfayı veya mobil uygulamadaki bir ekranı yüklemesi) ile her tetiklendiğinde, Analytics bu etkinliği kaydeder.

Google Analytics Session ne demek?

1) Oturum / Sessions: Yani oturum, web sitesine gelen bir kullanıcının web sitesi ile belli bir zaman aralığındaki etkileşimidir. Kullanım verileri (ekran görüntüleme sayısı, etkinlikler, e-ticaret değerleri vb.) Google Analytics, oturumları kaynağa göre ve zamana göre 2 faktöre göre sayar.

Google Analytics izleme kimliği nedir?

İzleme kimliği, UA-000000-2 şeklinde bir dizedir. Analytics ‘e hangi hesabın ve mülkün veri gönderdiğini belirtmek için izleme koduna eklenmesi gerekir. İzleme kimliği, web siteleri için JavaScript snippet’ine otomatik olarak eklenir.

Google Analytics hit nedir?

İzleme kodu ile gönderilen bilgilere yani etkileşimlere ise “İsabet ( Hit )” denilmektedir. Bir hit, aşağıdaki resimde gösterildiği üzere kullanıcılar hakkında faydalı bilgiler içeren URL dizisidir. Ayrıca; Google Analytics, toplanan verileri IP adresi, sunucu günlüğü dosyaları gibi kaynaklar kullanarak genişletir.

You might be interested:  FAQ: Telefonda Google Hesabı Nasıl Değiştirilir?

Google Analytics entegrasyonu nasıl yapılır?

T-Soft e ticaret Yönetim paneli Ayarlar / Diğer Ayarlar sayfası açılır.

 1. Google Analytics (İstatistik) Numarası başlığı seçilerek düzenle ye basılır.
 2. Açılan pencerede bulunan form alanında, hesap numarası girilir.
 3. Analytics entegrasyonu başarı ile tamamlanmıştır 24 saat sonra istatistiklerin takibini yapabilirsiniz.

Google Analytics nasıl alınır?

İzleme Kimliğinizi ve global site etiketinizi bulma

 1. Analytics hesabınızda oturum açın.
 2. Yönetici’yi tıklayın.
 3. HESAP sütunundaki menüden bir hesap seçin.
 4. MÜLK sütunundaki menüden bir mülk seçin.
 5. MÜLK bölümünde İzleme Bilgileri > İzleme Kodu ‘nu tıklayın. İzleme Kimliği sayfanın üst kısmında gösterilir.

Kullanıcılar metriği neyi ölçer?

Metrikler nicel ölçümlerdir. Oturum sayısı metriği toplam oturum sayısını gösterir. Sayfa/Oturum metriği oturum başına görüntülenen ortalama sayfa sayısıdır. Çoğu Analytics raporundaki tablolarda boyut değerleri satırlar ve metrikler sütunlar halinde düzenlenmiştir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *