Often asked: Google Analitik Nasıl Kullanılır?

Google Analytics ile neler yapılır?

Google Analytics ‘in yaptığı analizler şunlardır;

 • Özelleştirme analizi.
 • Anlık ziyaretçi analizi.
 • Kitle ziyaretçi analizi.
 • Organik, direkt, referans, sosyal medya ziyaretçilerinin analizi.
 • Davranış analizi.
 • Dönüşüm analizi.

Google Analytics özellik adı nedir?

Google Analytics, izleme kodu yüklü olan tüm web siteleri için oturumlar, kullanıcı davranışları, kitlelerin lokasyon ves cihazları, e-ticaret işlemleri, dönüşümler gibi birçok veriyi ölçen bir araçtır. Bir başka deyişle Google Analytics, popüler bir ücretsiz web sitesi analiz platformudur.

Google Analytics kodu ne işe yarar?

Google Analytics; Google ‘ın -Urchin- şirketini satın alması sonrasında dünyaya duyurduğu ücretsiz web site performans analiz servisidir. Google Analiytics aracı, site sahibinin web sitesine gelen ziyaretçilerini detaylı olarak tanımasına yardımcı olur ve web sitesi sahibi de hedef kitlesinin beklentisini anlar.

Satış noktası sistemi gibi online bir cihazdan Google Analytics e veri göndermek için hangi özellik kullanılmalıdır?

Measurement Protocol, herhangi bir İnternet bağlantılı cihazdan Analytics’e veri göndermenize izin verir. Bu özellikle bir kiosk’tan, satış noktası sisteminden veya web site ya da mobil uygulama olmayan herhangi bir yerden Analytics’e veri göndermek istediğinizde oldukça kullanışlıdır.

You might be interested:  Often asked: Google Play Den Nasıl Cıkılır?

Google Optimize ne işe yarar?

Google Optimize, kısaca A/B test ve kişiselleştirme üzerine kurulmuş ücretsiz bir test aracıdır. Diğer benzer araçlardan en önemli farkı ise Google Analytics hesabınız ile bütünleşik ilerlemesidir. Bu sayede yaptığınız denemelerin sonuçlarını Analytics hesabınızda çok kolay bir şekilde izleyebilirsiniz.

Google Analytics hangi verileri topluyor?

Veri toplama: Google Analytics ‘te veriler javascript kod parçacıkları yardımıyla toplanır. Bu kod satırı kullanıcıların hangi URL’i ziyaret ettiğini, hangi browser’dan veya cihazdan giriş yaptığını analytics hesabınıza aktarır.

Web site analizleri ne işe yarar?

Web analizi, web sitenizden toplayabileceğiniz verileri, işletmeniz hakkında bilgi edinmek için kullanmanızı sağlar. Web analizi, size veri sağlayarak yardımcı olur. Web sitenizde ürün satışı yapıyorsanız ne kadar para kazandığınızı veya belirli bir üründen kaç adet sattığınızı izleyebilirsiniz.

Google analytics event nedir?

Etkinlikler, kullanıcıların içerikle girdiği etkileşimlerdir ve bir web sayfasının veya ekranın yüklenmesinden bağımsız olarak ölçülebilir. İndirmeler, bağlantı tıklamaları, form gönderimleri ve video oynatmaları; Etkinlik olarak analiz etmek isteyebileceğiniz işlemlere örnek olarak verilebilir.

Google Analytics oturum ne demek?

Google Analytics ‘teki bir oturum, bir kullanıcının belirli bir süre içinde web sitenizi ziyaret ettiğinde kaydedilen bir etkileşimdir. Bir oturumun süresi dolabilir bu nedenle tek bir kullanıcının aynı gün ya da farklı günlerde veya aylarda birden fazla oturumu olabilir.

Google Analytics ne ölçer?

Google Analytics, Google tarafından sunulan ve web sitenizi ziyaret eden kişiler hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayan bir analiz aracıdır. Web sitesinin yöneticiliğini üstlenen kişilerin hedef kitlesinin isteklerini ve beklentilerini kolaylıkla anlayabilmeleri adına oluşturulan bir uygulamadır.

Google Analytics nasıl yapılır?

Analytics hesabınızı oluşturun veya bu hesapta oturum açın:

 1. google.com/ analytics adresine gidin.
 2. Aşağıdakilerden birini yapın: Bir hesap oluşturmak için Ücretsiz başlat’ı tıklayın. Hesabınızda oturum açmak için Analytics ‘te Oturum Aç’ı tıklayın.
You might be interested:  Quick Answer: Google Hesapları Nerede?

Google Analytics nasil kurulur?

Google Analytics ‘i kurmak için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir:

 1. Adım: Google Etiket Yöneticisi’ni ayarlayın.
 2. Adım: Google Analytics hesabı oluşturun.
 3. Adım: Google Etiket Yöneticisi ile analiz etiketi ayarlamalarını tamamlayın.
 4. Adım: Hedefler belirleyin.
 5. Adım: Google Arama Konsoluna Bağlantı

Gösterge tablosunda paylaşılan şablon bağlantısı seçildiğinde ne paylaşılır?

Bir gösterge tablosunu şablon aracılığıyla paylaştığınızda, yalnızca gösterge tablosunun ayarlarını paylaşırsınız, veri paylaşmazsınız. Bağlantıyı Analytics hesabı olan herhangi bir kişiye gönderebilirsiniz ve ardından bu kişi, ayarları içe aktarabilir.

Google Analytics te boyut nedir?

Verilerin karakteristik veya tanımlayıcı bir özelliğidir. Tarayıcı, Açılış Sayfası ve Kampanya Analytics ‘teki varsayılan boyutlara örnek gösterilebilir. Boyut, farklı değerler verilebilen bir nesnenin tanımlayıcı özniteliği veya özelliğidir.

Kullanıcılar metriği neyi ölçer?

Metrikler nicel ölçümlerdir. Oturum sayısı metriği toplam oturum sayısını gösterir. Sayfa/Oturum metriği oturum başına görüntülenen ortalama sayfa sayısıdır. Çoğu Analytics raporundaki tablolarda boyut değerleri satırlar ve metrikler sütunlar halinde düzenlenmiştir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *