FAQ: Google Analytics Nasıl Kullanılır?

Google Analytics ile neler yapılır?

Google Analytics ‘in yaptığı analizler şunlardır;

 • Özelleştirme analizi.
 • Anlık ziyaretçi analizi.
 • Kitle ziyaretçi analizi.
 • Organik, direkt, referans, sosyal medya ziyaretçilerinin analizi.
 • Davranış analizi.
 • Dönüşüm analizi.

Google Analytics ne ölçer?

Google Analytics, Google tarafından sunulan ve web sitenizi ziyaret eden kişiler hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayan bir analiz aracıdır. Web sitesinin yöneticiliğini üstlenen kişilerin hedef kitlesinin isteklerini ve beklentilerini kolaylıkla anlayabilmeleri adına oluşturulan bir uygulamadır.

Google Analytics ne işe yarar?

Google Analytics; Google’ın -Urchin- şirketini satın alması sonrasında dünyaya duyurduğu ücretsiz web site performans analiz servisidir. Google Analiytics aracı, site sahibinin web sitesine gelen ziyaretçilerini detaylı olarak tanımasına yardımcı olur ve web sitesi sahibi de hedef kitlesinin beklentisini anlar.

Google Analytics hangi verileri topluyor?

Veri toplama: Google Analytics ‘te veriler javascript kod parçacıkları yardımıyla toplanır. Bu kod satırı kullanıcıların hangi URL’i ziyaret ettiğini, hangi browser’dan veya cihazdan giriş yaptığını analytics hesabınıza aktarır.

Google Optimize ne işe yarar?

Google Optimize, kısaca A/B test ve kişiselleştirme üzerine kurulmuş ücretsiz bir test aracıdır. Diğer benzer araçlardan en önemli farkı ise Google Analytics hesabınız ile bütünleşik ilerlemesidir. Bu sayede yaptığınız denemelerin sonuçlarını Analytics hesabınızda çok kolay bir şekilde izleyebilirsiniz.

You might be interested:  Google Play Store Hesap Açma Nasıl Açılır?

Web sitesi analiz araçları ne işe yarar?

Web analizi, web sitenizden toplayabileceğiniz verileri, işletmeniz hakkında bilgi edinmek için kullanmanızı sağlar. Web analizi, size veri sağlayarak yardımcı olur. Web sitenizde ürün satışı yapıyorsanız ne kadar para kazandığınızı veya belirli bir üründen kaç adet sattığınızı izleyebilirsiniz.

Satış noktası sistemi gibi online bir cihazdan Google Analytics e veri göndermek için hangi özellik kullanılmalıdır?

Measurement Protocol, herhangi bir İnternet bağlantılı cihazdan Analytics’e veri göndermenize izin verir. Bu özellikle bir kiosk’tan, satış noktası sisteminden veya web site ya da mobil uygulama olmayan herhangi bir yerden Analytics’e veri göndermek istediğinizde oldukça kullanışlıdır.

Google analytics event nedir?

Etkinlikler, kullanıcıların içerikle girdiği etkileşimlerdir ve bir web sayfasının veya ekranın yüklenmesinden bağımsız olarak ölçülebilir. İndirmeler, bağlantı tıklamaları, form gönderimleri ve video oynatmaları; Etkinlik olarak analiz etmek isteyebileceğiniz işlemlere örnek olarak verilebilir.

Google Analytics nasil kurulur?

Google Analytics ‘i kurmak için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir:

 1. Adım: Google Etiket Yöneticisi’ni ayarlayın.
 2. Adım: Google Analytics hesabı oluşturun.
 3. Adım: Google Etiket Yöneticisi ile analiz etiketi ayarlamalarını tamamlayın.
 4. Adım: Hedefler belirleyin.
 5. Adım: Google Arama Konsoluna Bağlantı

Followers Analytics nedir?

İnstagram engelleyenleri görme uygulaması olan Follower Analytics, geliştiriciler tarafından Google Play Store’da yayınlanmıştır.

Analytics uygulaması nedir?

Analytics uygulaması, Analytics hesaplarınıza ve verilerinize mobil cihazlardan erişmenizi sağlar. Uygulama, Analytics rapor düzenlerini ve denetimlerini mobil ortam için optimize eder. Böylece, hangi cihazı kullanırsanız kullanın en iyi deneyimi yaşarsınız.

Kullanıcılar metriği neyi ölçer?

Metrikler nicel ölçümlerdir. Oturum sayısı metriği toplam oturum sayısını gösterir. Sayfa/Oturum metriği oturum başına görüntülenen ortalama sayfa sayısıdır. Çoğu Analytics raporundaki tablolarda boyut değerleri satırlar ve metrikler sütunlar halinde düzenlenmiştir.

You might be interested:  Often asked: Google Nasıl Söylenir?

Google Analytics Session ne demek?

1) Oturum / Sessions: Yani oturum, web sitesine gelen bir kullanıcının web sitesi ile belli bir zaman aralığındaki etkileşimidir. Kullanım verileri (ekran görüntüleme sayısı, etkinlikler, e-ticaret değerleri vb.) Google Analytics, oturumları kaynağa göre ve zamana göre 2 faktöre göre sayar.

Google Analytics izleme kimliği nedir?

İzleme kimliği, UA-000000-2 şeklinde bir dizedir. Analytics ‘e hangi hesabın ve mülkün veri gönderdiğini belirtmek için izleme koduna eklenmesi gerekir. İzleme kimliği, web siteleri için JavaScript snippet’ine otomatik olarak eklenir.

Google Analytics hangi isabet türlerini izler?

Yaygın isabet türleri arasında sayfa izleme isabetleri, etkinlik izleme isabetleri ve e-ticaret isabetleri yer almaktadır. İzleme kodu, bir kullanıcı davranışı (örneğin, kullanıcının web sitesindeki bir sayfayı veya mobil uygulamadaki bir ekranı yüklemesi) ile her tetiklendiğinde, Analytics bu etkinliği kaydeder.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *